No icon

Як знайти спільну мову з підлітком?

Як знайти спільну мову з підлітком? Батьки підлітків приходять на консультації до психологів з абсолютно різними запитами від «Зробіть, щоб він вчився» до «Як мені змусити його кинути грати в комп'ютерні ігри?». За кожним з них стоїть страх перед майбутнім і єдине прохання: «Поверніть мені мого п'ятирічного хлопчика або дівчинку)». Психолог розповів, як пережити підлітковий період із мінімальними втратами і збудувати довірчі відносини з дитиною.

Правило № 1: Створіть сіру зону

Перший симптом перехідного періоду — протистояння: підліток буде робити вам все наперекір, як ніби спеціально пробуючи світ на міцність. Так він досліджує межі допустимого, і завдання батьків — дотримати баланс між заборонами та дозволами. Згадайте, як просто було пояснити дошкільнику, що можна, а що не можна. Для підлітка вам доведеться сформувати третю колонку — так звану сіру зону. В ній будуть речі, які ви не схвалюєте, але готові дозволити носити джинси з дірками, зробити пірсинг — для кожної родини сіра зона буде своєю. Ваша дитина в будь-якому випадку буде вчитися на своїх помилках, але краще, якщо вона буде знати про те, як ви ставитеся до тих чи інших речей.

Правило № 2: Дотримуйтеся межі

Друга особливість підліткового віку — прагнення до самотності, ізоляції. Багато батьків інтуїтивно усвідомлюють потребу дитини у власному просторі, але при цьому самі ж грубо втручаються в особисту зону: не стукають у двері кімнати підлітка, диктують, які можна вішати плакати, а які ні, і так далі. Але дитина виросла і стала окремою особистістю, тому, якщо ви готові виділити їй простір, поважайте її межі.

Правило № 3: Поважайте почуття

Кажучи про повагу до простору підлітка, не варто забувати про його почуття. В будь-якому віці у дитини немає неважливих тем, особливо якщо вони стосуються відносин з іншими людьми. Найбільша помилка батьків підлітка — знецінення його почуттів. У перехідному віці будь-яка трагедія, навіть сама дріб'язкова — це справжня драма. Важливо навчити дитину правильно називати і проживати свої емоції, і приймати їх з повагою. Інакше наступного разу ви просто ні про що не дізнаєтеся.

Правило № 4: Знайдіть час для обіймів

Маленькі діти завжди підходять обійматися самі. Від підлітка ви цього не дочекаєтеся, хоча він також потребує. Але пам'ятайте, що отримувати ласку — це право, а не обов'язок підлітка. Тому не ображайтеся, якщо підліток невдоволено бубонить: «Я не маленький», — просто зараз невідповідний момент. Зрозумійте, коли це треба, і підійдіть до нього: обійми в потрібний час замінять довгу розмову.

Правило № 5: Замініть критику обговоренням

Тут все просто: ставтеся до підлітка на рівних. Дорослі люди не лають один одного. Вони роблять що завгодно — з'ясовують стосунки, шукають точки дотику, б'ють посуд, але одна доросла людина не вичитує іншу з позиції зверху. Тому, якщо ви хочете знати про біди і проблеми підлітка, перестаньте його лаяти.

 

Comment